لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.
گزارش تصویری نشست دکتر گوهری با اعضای کمپین حامیان قلعه بمپور
گزارش نشست صمیمانه اعضای شورای اسلامی شهر بن پور، شهردار، نماینده بخشداری ، مدیر كمپین مجازی حامیان قلعه بن پور ، مطلعین محلی  و  اعضای انجمن میراث فرهنگی بمپور با مدیر كل و معاونین میراث فرهنگی استان
جلسه فوق كه در ساعت 4:45 عصر مورخه 16 تیر94 در محل دفتر بخشدار بمپور تشكیل شد، با سخنان فرهنگی بازنشسته  حاج عبدالواحد حق شناس آغاز گردید .
وی ضمن خیر مقدم و تبریك انتصاب آقایان دانشور و نرماشیری به سمت های سر پرستی اداره میراث فرهنگی ایرانشهر و معاونت صنایع دستى اداره كل ، به بیان انتظارات مردم و علاقمندان ،در توجه خاص و ویژه به بازسازی و مرمت قلعه بن پور و مطالعه محوطه های آن و ضرورت احیا ء باغ خالصه ، حفظ میراث فرهنگی هر منطقه را اولویت اول و وظیفه ذاتی مسئولین میراث دانسته و خواستار فعال شدن هر چه سریعتر پایگاه پژوهشی قلعه بن پور گردید .
دنباله متن در ادامه مطلب
جلسه مدیرکل میراث با اعضای کمپین و انجمن میراث فرهنگی بمپور

آتش افروز عضو شورای شهر بن پور  با بیان اینكه بن پور به واسطه قلعه ، محوطه های باستانی و سایر جاذبه های فرهنگی و صنایع دستی بعنوان یكی از 11 نقطه گردشگری استان نیازمند توجهات بیشتری است كه ان شاء الله با درایت و جدیت مدیریت جدید و جوان اداره كل میراث و شخص جناب آقای دكتر مشتاق گوهری محقق گردد.

آچاك ضمن تبریك و خوش آمدگویی به مهمانان اظهار كرد با توجه به مطالعات چند وقت پیش و گمانه زنی جهت تحدید حدود و حریم قلعه ضمن مرمت و بازسازی ، هر گونه اقدام با مطالعه علمی صورت گیرد تا بازسازی صورت گرفته مانند گذشته باعث هدر رفت سرمایه ی محدود اختصاص یافته نشود . وی در ادامه همكاری شهرداری بن پور در  مسدود كردن معابر منتهی به حریم قلعه را ضروری و خواستار رفع تبعیض در مطالعات محوطه های باستانی در بلوچستان شد. وی در پایان از تاكید با فرهنگ سازی باید از شهر وندان منطقه خواست به میراث فرهنگی و ابنیه تاریخی به عنوان فرصت هایی برای اشتغالزایی توجه داشته باشند  و در شرایط بارانی پس از تلطیف هوا جهت جلوگیری از آسیب بیشتر به بنا از ورود به آن خوداری كنند .

جلسه مدیرکل میراث با اعضای کمپین حامیان قلعه بمپور

مراد بمپوری رئیس شورای شهر بن پور هم خواستار راه اندازی موزه محلی در یكی از بناهای اداره میراث در بمپور گردید .
در پایان د كتر مشتاق  گوهری به ایراد سخن پرداخت و گفت :
پاسخگویی به مردم استان را وظیفه خود می دانیم و به طور جدی مطالبات آنها را دنبال می كنیم . بن پور به عنوان آخرین مستحكمات جنوب شرق ایران در مسیر شبه قاره تا دوره های اخیر (قاجاریه )  از چنان اهمیتی بر خوردار بوده است كه كلید ظفر ورود به تمام بلوچستان قلمداد می شده است .
ما در صددیم جایگاه بمپور  را به آنچه شایسته آن است ارتقا داده وقلعه را به همراه  حوزه 200 هكتاری  شهر اسلامی حاشیه آن به عنوان  دومین پرونده در استان  به ثبت  جهانی برسانیم .
در تعیین حریم هر بنای باستانی علاوه بر عرصه آن حداكثر تا 20 متر از آخرین گمانه ای كه در آن اثری پیدا می شود  ، حریم قرار می گیرد . در تعیین حریم  نباید متعرض زندگی مردم شد و آنها را به دشمنی با بناها و میراث فرهنگی وا داشت  ، لازم به ذكر است پس از تعیین حریم  كسی حق تعدی  به آن را ندارد .
وی در ادامه با تاكید بر اینكه غنا و گستردگی بناها ی تاریخی و محوطه های باستانی در بلوچستان نه تنها كمتر از سیستان نیست بلكه بیشتر است ، اعتبارات اختصاص یافته را با گستردگی آثاردر استان  متناسب ندانسته و اضافه كرد  :
امروز در سیستان خود آگاهی لازم برای تلاش در جهت حفظ و معرفی بناها و آثار منطقه بوجود آمده است ، اتفاقی كه در بلوچستان با مطالبه گری به حق كمپین فعالین قلعه بن پور در حال شكل  گیری است .


قلعه بن پور با وجود مواجه با دو مشكل اساسی ، بستر بسیار سست  و بدون طرح و برنامه كار كردن در گذشته، برای احیا مجدد نیازمند پای كار بودن همه و اختصاص بودجه وپژه  است كه باید با پیگیری شما مردم در لایه مختلف  استانی ، سازمانی . ملی دنبال گردد .
دكتر گوهری  هم چنین اضافه كرد : ما مسئولانه  ضمن جلوگیری از دخالت های سلیقه ای ، كارمان را به صورت تخصصی انجام می دهیم تا آسیب بیشتری به این بنای تاریخی در معرض خطر وارد نشود . و سپس با تعیین دقیق حریم و جلوگیری از تعدی به آن با تهیه نقشه و سیمای قلعه  و پیگیری اعتبار ویژه ، زیر سازی و پی سازی مستحكم كار  زمینه آماده سازی ثبت جهانی این مجموعه را فراهم آوریم .
وی همچنین گفت میراث آمادگی لازم برای ایجاد موزه محلی در بمپور را دارد و با اعلام آمادگی و پیگیری لازم مقدمات لازم  فراهم و در زمینه راهنمائی  مشاوره ، در صورت امكان اختصاص اعتبار در خدمت فرهنگ و میراث مردم و نگهداشت آن هستیم .
در پایان وی در خواست كرد نگاهمان به میراث فرهنگی  به عنوان بخشی از هویت ملی باشد كه ما امانت دار آن هستیم  و نباید با نگاه قومیتی زمینه ساز تقابل و تضاددر جامعه  شد . هر چند اینجانب با نگاه ویژه به بلوچستان و پرداختن به مزیت های آن ماموریت دارم كاری بكنیم  تا شان میراث استان آن چنان ارتقا یابد كه افراد توانمند ی ادامه دهنده این راه مهم باشند .
در پایان جلسه كلیه شركت كنندگان از  باغ خالصه و قلعه دیدن كردند .به قلم استاد محمد علیم آچاك
ویرایش جزئی و درج در تارنمای قلعه بمپور : عبدالحمید خدایاری
عکاس : عبدالحمید خدایاری
* برای بزرگ شدن تصاویر روی آنها کلیک کنید *طبقه بندی: جلسات و بازدیدهای مسئولین، عكسهای قلعه باستانی بمپور،
برچسب ها: محوطه های باستانی بمپور، گزارش تصویری نشست دکتر گوهری با اعضای کمپین حامیان قلعه بمپور، قلعه بمپور یكی از 11 نقطه گردشگری استان، تحدید حدود و حریم قلعه بمپور، حوزه 200 هكتاری شهر قدیمی بمپور، تبریک انتصاب ابوبکر نرماشیری به معاونت صنایع دستی اداره کل میراث، تبریک انتصاب مصطفی دانشور به عنوان رئیس میراث ایرانشهر،

تاریخ : یکشنبه 21 تیر 1394 | 07:31 ب.ظ | نویسنده : عبدالحمید خدایاری | نظرات
آغاز مرمت قلعه بمپور با اعتباری در خور توجه
پاکسازی قلعه بمپور و باغ خالصه به مناسبت 2اردیبهشت روزجهانی زمین پاک
بازدید مدیرکل دفتر حفظ و احیاء بناها و محوطه‌های تاریخی سازمان میراث فرهنگی از مجموعه تاریخی بمپور
بازدید دکتر حسینی مکارم معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور از مجموعه تاریخی بمپور
انتصاب عبدالحمید خدایاری به عنوان رئیس اداره میراث فرهنگی ایرانشهر
محسن کیهان پور به سمت مدیر پایگاه ملی باستان شناسی بمپور ایرانشهر منصوب شد
راه اندازی پایگاه میراث فرهنگی مجموعه تاریخی بمپور و معرفی مدیرپایگاه بزودی
شروع بکار کارگاه مرمتی قلعه بمپور
گزارش نشست صمیمانه اعضای کمپین و مسئولین بمپور با دکتر گوهری و معاونین اداره کل
قلعه بُن پور ؛ کُهن دژ بلوچستان - ابوبکر نرماشیری
افق های روشن برای قلعه باستانی بمپور
قلعه بُن پور به روایت سفرنامه نویسان قسمت اول : هانری پاتینجر ( 1810 میلادی )
آغاز تعیین حریم تپه های تاریخی بمپور
قلعه بمپور ایرانشهر شاهکار معماری بلوچ در فهرست موقت ثبت جهانی خاک می خورد
تپه باستانی و قلعه بمپور در معرض نابودی
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • وب مدلکس
  • وب نوای کاروان
  • وب انتخاب برتـــر
  • وب ایران
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic